kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
0 7 5 4 4 3
Dzisiaj: 22
Wczoraj: 189
Ostatnie 7 dni: 521
Ostatnie 30 dni: 3894
Online: 3

NASZ PATRON

san-nicola-8745

Pięciu papieży otrzymało imię Mikołaja, ale święty w naszej historii nie był papieżem, ale biskupem.

Niewiele wiadomo na pewno o św. Mikołaju poza następującymi danymi: urodził się w Parara de Licia, starożytnej prowincji Azji Mniejszej; w młodości pielgrzymował do Egiptu i Palestyny. Wkrótce po powrocie został mianowany biskupem Miry, stolicy Licji nad Morzem Śródziemnym; Wtrącony do więzienia podczas prześladowań Dioklecjana za wyznanie wiary, został uwolniony, gdy cesarz Konstantyn wstąpił na tron.

Prawdopodobnie święty Mikołaj uczestniczył w soborze nicejskim w 325 r., Na którym potępiono herezję ariańską kwestionującą boskość Jezusa Chrystusa i ustanowiono Credo Wincentyńskie, które jest źródłem późniejszego wyznania wiary odmawianego na Mszach św. W niedzielę. Z drugiej strony, jego nazwisko nie pojawia się na starych listach biskupów, którzy uczestniczyli w soborze

Święty Metody stwierdza, że ​​„dzięki naukom Mikołaja metropolia Mira była jedyną, która nie została skażona herezją ariańską, którą stanowczo odrzucił, jakby to była śmiertelna trucizna”. Święty Mikołaj podjął również surowe kroki przeciwko pogaństwu i walczył z nim niestrudzenie.

Jego zapał na rzecz sprawiedliwości jest legendarny. Kiedy gubernator Eustacio został przekupiony za skazanie trzech niewinnych, Nicolás pojawił się w czasie egzekucji, aresztował kata i uwolnił więźniów. Następnie zganił Eustacio, dopóki nie uznał swojej zbrodni i nie okazał skruchy. Przy tej okazji obecnych było trzech oficerów, którzy później, widząc siebie w niebezpieczeństwie śmierci, modlili się do Świętego Mikołaja. Tej samej nocy święty pojawił się we śnie Konstantynowi i nakazał mu uwolnić trzech niewinnych. Konstantyn przesłuchał tę trójkę i zdając sobie sprawę, że w ich imieniu wezwali św. Mikołaja, wysłał ich do świętego biskupa z listem, w którym błagał go o modlitwę o pokój na świecie. Przez długi czas był to najsłynniejszy cud Świętego Mikołaja,

Nabożeństwo do świętego Mikołaja

Po jego śmierci 6 grudnia, 345 lub 352 roku, jego oddanie wzrosło, a raporty o jego cudach wzrosły. Został patronem dzieci i żeglarzy. W VI wieku cesarz Justynian zbudował na jego cześć kościół w Konstantynopolu. Jego popularność w tym mieście (dziś Stambule) rozprzestrzeniła się na całe chrześcijaństwo. Został patronem Rosji i dzięki carom jego nabożeństwo wzrosło, aby mieć w Rosji więcej kościołów poświęconych jego imieniu niż jakikolwiek inny święty poza Maryją Panną. Ciekawostką jest to, że Święty Mikołaj jest popularny w Rosji na wieki przed tym, jak był znany na kontynencie amerykańskim.

W Niemczech nabożeństwo do świętego Mikołaja rozpoczęło się za czasów Ottona II, prawdopodobnie przez jego żonę Teofano, która była Grekiem. Biskup Reginald z Eichstaedt (991) napisał „Vita S. Nicholai”.

9 maja 1087 r. Jego kości zostały uratowane Mirze, która padła ofiarą inwazji muzułmańskiej. Zabrali ich do Bari, na wybrzeżu Adriatyku we Włoszech. Prawdopodobnie w tym czasie jego oddanie rozprzestrzeniło się we Włoszech, gdzie znany jest jako Święty Mikołaj z Bari. Jego relikwie są nadal przechowywane w kościele San Nicola in Bari we Włoszech. W Mirze powiedziano, że „czcigodne ciało biskupa, zabalsamowane olejem cnót, pociło miękką mirrę, która uchroniła je od zepsucia i uzdrawiała chorych na chwałę tego, który wychwalał Jezusa Chrystusa, naszego prawdziwego Bóg. ”. Zjawiska nie zostało przerwane wraz z tłumaczeniem szczątków; mówi się, że olej znany jako Manna di S. Nicola nadal wypływa z jego ciała.  

Święty Mikołaj jest honorowany jako patron w następujących miejscach: Rosja; Neapol i Sycylia, Włochy; Campen, Holandia; Freiburg w Szwajcarii; Lorena; diecezja Liège; także w miastach Niemiec, Austrii i Belgii. W różnych miejscach jest patronem żeglarzy, kupców, piekarzy, dzieci i podróżników. Żeglarze Morza Egejskiego i Morza Jońskiego, zgodnie ze zwyczajem wschodnim, mają „gwiazdę Świętego Mikołaja” i życzą sobie udanej podróży słowami: „Niech Święty Mikołaj przejmie stery”. Jego wizerunek jest przedstawiany w sztuce na różne sposoby, zgodnie z jego cudami. 

W Demre (Turcja) Bazylika Świętego Mikołaja jest obecnie w ruinie i istnieją wątpliwości, który z nich jest jego oryginalnym grobowcem. W mieście nie ma już chrześcijan, ale muzułmańscy biznesmeni założyli na jego cześć organizację charytatywną, która co roku przyznaje nagrodę pokojową. 

Legenda żeglarzy

Podczas głodu święty wezwał do zorganizowania floty, która przywozi zboże do głodnego miasta. Flota przeżyła straszną burzę dzięki błogosławieństwu biskupa. Przy innej okazji Święty Mikołaj przekonał niektórych kupców, aby dostarczali całe jedzenie, które mieli na łodzi. Po dotarciu na miejsce znaleźli całe jedzenie na swoim pierwotnym miejscu. 

Legenda o trzech dziewicach

Mówi się, że w diecezji Mira sąsiad San Nicolás był tak biedny, że postanowił wystawić swoje trzy córki dziewice na prostytucję, aby zdobyć dla siebie i dla nich utrzymanie z tego ohydnego rynku … Bez pieniędzy. nie mógł zapłacić posagu jednemu, więc też nie mógł się ożenić. Aby uniknąć tej nieludzkiej żądzy, Święty Mikołaj wziął worek złotych monet i pod osłoną nocy wrzucił je do komina domu tego człowieka. Za te pieniądze najstarsza córka wyszła za mąż. Święty Mikołaj zrobił to samo, aby faworyzować pozostałe dwie siostry. Za drugim razem, gdy worek został rzucony na ścianę dziedzińca domu biedaka, zaplątał się w wieszane do wyschnięcia ubrania … Ojciec czaił się w oknie, odkrył swojego dobroczyńcę i podziękował ją za jej dobroczynność. 

Opowiada się również, że Święty Mikołaj wskrzesił troje dzieci, które zostały zamordowane i wyrzucone w beczce z solą. Starożytne legendy o dzieciach i prezentach przy kominku i pończochach zrodziły w Niemczech, Szwajcarii i Holandii legendę o „chłopcu biskupie”, a zwłaszcza zwyczaju, że święty Mikołaj potajemnie przynosi dzieciom prezenty 6 grudnia, w dniu Kościół obchodzi swoje święto. Zwyczaj ten został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych przez holenderskich protestantów z Nowego Amsterdamu, którzy zmienili „papistę” świętego w nordyckiego maga. Jego imię zostało skrócone, nie tylko do San Nic, ale także do Sint Klaes lub Santa Claus.

swmikolaj
san_nicolas_mira

Niestety, współczesny Święty Mikołaj został spoganizowany. Mitrę biskupa zastąpiono słynną już czerwoną czapką, a jego pektorał całkowicie zniknął. Przeniósł się z Turcji na Biegun Północny, skąd pochodzi z powodu śniegu z jeleniami.

Pogański Święty Mikołaj porwał wyobraźnię agentów reklamowych na Zachodzie. Ponieważ święty Mikołaj był biskupem, jest on reprezentowany na czerwono. Potentatom Coca Coli spodobało się to, ponieważ taki jest również kolor reklamy tej korporacji. Zaczęli używać go w przedświątecznej kampanii reklamowej.

Dziś „Święty Mikołaj” jest używany do sprzedawania wszelkiego rodzaju rzeczy i mało kto pamięta jego prawdziwą historię. Nadszedł czas, aby chrześcijanie odzyskali naszego świętego i nauczyli nasze dzieci, że Boże Narodzenie to święto narodzin Boga, który stał się dzieckiem. Pamiętajmy zatem, że św. Mikołaj był świętym biskupem, który opiekował się ubogimi, a zwłaszcza dziećmi i zasłynął miłosierdziem.